Polska Agencja Kosmiczna, Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Zniesienie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

W Monitorze Polski opublikowano zarządzenie nr 200 Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie zniesienia niektórych organów pomocniczych Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów (M. P. z 2018 r. poz. 1191). Znosi ono Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce (§ 1 pkt 5 i § 2 pkt 5). Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia (dzień ogłoszenia – 6 grudnia 2018 r.), tzn. z dniem 6 stycznia 2019 r. Zniesienie Zespołu związane jest, jak się wydaje, z planowanymi zmianami w ustawie z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 762 ze zm.).

Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce został powołany jako organ pomocniczy Prezesa Rady Ministrów (§ 1 ust. 2 zarządzenia nr 102 Prezesa Rady Ministrów w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce (M. P. z 2012 r. poz. 852 ze zm.)). To na Prezesa Rady Ministrów nałożono bowiem obowiązek nadzoru nad działalnością administracji rządowej, wykonywaną przez Polską Agencję Kosmiczną (art. 33a ust. 1 pkt 16 ustawy o działach administracji rządowej). Ten stan prawny ma wkrótce jednak ulec zmianie.

De lege ferenda, Polska Agencja Kosmiczna będzie podlegała ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, do ministra tego będzie również należała sprawa kształtowania i prowadzenia polityki kosmicznej, w tym na arenie międzynarodowej, w szczególności w ramach współpracy z Unią Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną (art. 2 projektu ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej oraz ustawy o działach administracji rządowej z dnia 30 listopada 2018 r., druk sejmowy nr 3086). De lege lata, ministrem właściwym do spraw gospodarki jest Minister Przedsiębiorczości i Technologii (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia Ministerstwa Przedsiębiorczości  i Technologii (Dz. U. z 2018 r. poz. 102)). W ujęciu zatem planowanych zmian, traci uzasadnienie istnienie omawianego organu pomocniczego przy Prezesie Rady Ministrów.

Wobec przyszłego zniesienia Międzyresortowego Zespołu do spraw Polityki Kosmicznej w Polsce, konieczna wydaje się nowelizacja Polskiej Strategii Kosmicznej (por. Polska Strategia Kosmiczna). Zespół został bowiem przywołany w PSK jako jedna z podstawowych instytucji „systemu wdrażania i monitorowania” (s. 44-45).

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.