Badania i Eksperymenty, Biznes Kosmiczny, Górnictwo Kosmiczne

Polska oficjalnie wkracza do globalnej „gry” o zasoby kosmiczne?

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Polska i Wielkie Księstwo Luksemburga postanowiły podjąć współpracę w zakresie badań kosmicznych, ze szczególny uwzględnieniem badań i wykorzystania zasobów kosmicznych (ang. space resources). Dnia 28 września 2018 r. państwa te, reprezentowane przez (odpowiednio) Ministra Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministra Gospodarki, podpisały Porozumienie w sprawie współpracy w ramach zasobów kosmicznych. Motywację kooperantów ujawniono w preambule Porozumienia.

„Zważywszy, że w narodowym interesie Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiego Księstwa Luksemburga leży przyczynienie się do pokojowej eksploracji i zrównoważonego wykorzystania zasobów kosmicznych na korzyść i w interesie wszystkich państw zgodnie z Układem o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi (Traktatem o przestrzeni kosmicznej);

Zważywszy, że taka eksploracja i takie wykorzystanie zasobów kosmicznych może prowadzić do pozyskania nowych danych naukowych i nowej wiedzy o układzie słonecznym oraz do wartościowych zastosowań komercyjnych;

Dzieląc te same ambicje w postaci przyczynienia się do porządku międzynarodowego, który wspiera te cele na podstawie obowiązującego prawa międzynarodowego, w szczególności na podstawie Traktatu o przestrzeni kosmicznej”.

Porozumienie zakłada, iż Luksemburg oraz Polska będą regularnie wymieniały między sobą informacje oraz doświadczenia dotyczące m.in. technologii kosmicznych, polityki oraz prawa. Kooperanci zobowiązali się również do promowania konstruktywnego dialogu w zakresie badań i wykorzystania zasobów kosmicznych na plenum ONZ. Znacząca część tych działań ma dotyczyć kwestii prawnych.

Porozumienie podpisano na okres pięciu lat zaznaczając wyraźnie, iż nie stanowi ono „umowy wiążącej na mocy prawa międzynarodowego”. W razie wątpliwości przy interpretacji postanowień Porozumienia, wiążąca dla Stron będzie jego angielska wersja językowa.

Wielkie Księstwo Luksemburga podjęło dotychczas podobną współpracę jedynie z Portugalią, Japonią, Chinami, Czechami oraz Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Szerzej zob. tutaj. Na temat tzw. górnictwa kosmicznego por. też „Podwaliny prawne górnictwa kosmicznego rodzą się na naszych oczach”.

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.