Polska Agencja Kosmiczna, Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Wygaśnięcie mandatu Minister J. Emilewicz

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

 

Trwa spór o to, czy Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz została skutecznie wybrana na nową przewodniczą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej (por. np. http://www.rp.pl/Kraj/303079897-Grzegorz-Brona-zostanie-szefem-Polskiej-Agencji-Kosmicznej.html).

Zarzut podstawowy:

Minister Jadwiga Emilewicz została powołana do Rady PAK, jako Podsekretarz Stanu w Ministerstwie RozwojuZ chwilą powołania jej na stanowisko Ministra Przedsiębiorczości i Technologii jej mandat w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej wygasł i nie mogła zostać wybrana na jej przewodniczącą. 

Analiza zarzutu:

Minister Jadwiga Emilewicz została powołana do Rady PAK, jako przedstawiciel ministra właściwego do spraw gospodarki, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26.9.2014 r. o Polskiej Agencji Kosmicznej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 759 ze zm., dalej jako: „ustawa o PAK”). Z chwilą powołania jej na stanowisko Ministra Przedsiębiorczości i Technologii nie uległo to zmianie, jak się wydaje.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii jest ministrem właściwym do spraw gospodarki, o którym mowa w ustawie o PAK. Przesądza o tym treść § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11.1.2018 r. w sprawie utworzenia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (Dz.U. z 2018 r. poz. 102). Zgodnie z nim, w skład Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wchodzą komórki organizacyjne dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju obsługujące sprawy działu gospodarka oraz pracownicy obsługujący sprawy tego działu. Należy jednocześnie wyjaśnić, że tam gdzie przepisy prawa wymagają działania przedstawiciela ministra, może również działać sam minister.

Za tezą o niewygaśnięciu mandatu Pani Jadwigi Emilewicz w Radzie Polskiej Agencji Kosmicznej przemawia także treść art. 14 ust. 8 ustawy o PAK. Wymienia on zdarzenia skutkujące wygaśnięciem mandatu członka Rady: upływ jego kadencji, śmierci członka Rady, jego odwołanie albo rezygnacja. Wydaje się, że żadne z tych zdarzeń nie nastąpiło.

Pani Minister Jadwiga Emilewicz była zatem członkiem Rady Polskiej Agencji Kosmicznej w chwili wyboru jej na przewodniczącą. Zakładając, że uchwała o jej wyborze została podjęta zgodnie z zasadami przewidzianymi w regulaminie Rady PAK, wybór ten był skuteczny.

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.