Biznes Kosmiczny, Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

„Kosmiczny” przedmiot działalności (PKD)

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

1. Uwagi ogólne 

Jakiś czas temu pisaliśmy o formach prawnych prowadzenia działalności gospodarczej w polskim sektorze kosmicznym (zob. Forma prawna prowadzenia biznesu w sektorze kosmicznym). Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dominuje w tym zakresie.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać m.in. przedmiot działalności spółki, czyli to, czym ma się ona zajmować. Warto zadać ogólne pytanie, czy w obowiązującym stanie prawnym temu postanowieniu umowy można nadać „kosmiczną treść”?

2. Zagadnienia przedmiotu działalności sp. z o. o. oraz Polskiej Klasyfikacji Działalności 

Zasadniczo, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można utworzyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym.

Sprecyzowanie jej przedmiotu działalności (w umowie) może nastąpić w dwojaki sposób:

1) „własnymi słowami”, przy zgłaszaniu jednak zawiązania sp. z o.o. do sądu rejestrowego w celu wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego należy te „własne słowa” przyporządkować do odpowiednich „kodów” Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD);

2) posłużyć się tzw. kodami (PKD) już w umowie sp. z o.o. (jest to konieczność w przypadku zawierania umowy przy wykorzystaniu wzorca umowy – tzw. zakładanie sp. z o. o. przez Internet).

Polska Klasyfikacja Działalności, jak wskazuje nazwa, klasyfikuje działalności. Jej celem jest zatem zapewnienie porównywalności i standaryzacji w tym zakresie. Polską Klasyfikację Działalności stosuje się w statystyce, ewidencji, dokumentacji, rachunkowości oraz w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej.

Aktualnie obowiązuje tzw. Polska Klasyfikacja Działalności 2007 (PKD 2007). Reguluje ją rozporządzenie Rady Ministrów z 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

3. Kwestia „kosmicznego PKD” 

W zakresie PKD 2007 można znaleźć „kody”, które bezpośrednio odnoszą się do działalności kosmicznej (pobierz poniższy plik).

Prawo i Kosmos_PKD

Warto podkreślić, że nie są to jedyne „kody”, którymi podmiot sektora (gospodarki) kosmicznej może się posłużyć. Warto mieć jednak świadomość tego, że „kosmiczne PKD” istnieją, a polski ustawodawca już w 2007 r. sklasyfikował m.in. prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie kosmicznego transportu pasażerów (51.22.Z). 

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.