Biznes Kosmiczny, Polska Agencja Kosmiczna, Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Kamil Muzyka – uwagi do projektu Krajowego Programu Kosmicznego

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Kilka dni temu, na blogu tym zostało opublikowane kompendium z projektu Krajowego Programu Kosmicznego (Projekt Krajowego Programu Kosmicznego – kompendium). Magister Kamil Muzyka przygotował uwagi do tego projektu (zob. poniżej).


Projekt Krajowego Programu Kosmicznego powstał z inicjatywy Polskiej Agencji Kosmicznej. Celem PAK jest budowa odpowiednich kompetencji i zabezpieczenie potrzeb technologicznych Polski, podmiotów badawczych oraz podmiotów sektora prywatnego.

Celami priorytetowymi rozwoju technologii satelitarnych są:

  • stworzenie badawczego satelity, zdolnego do prowadzenia obserwacji astronomicznych w paśmie UV;
  • stworzenie minisatelity optoelektronicznego/radarowego z syntetyczną aperturą (SAR);
  • stworzenie systemu świadomości sytuacyjnej, śledzącego i rozpoznającego obiekty kosmiczne (np. gruz kosmiczny) w celu przeciwdziałania różnym kolizjom w przestrzeni kosmicznej.

Projekt KPK odwołuje się do wielu kwestii, związanych z narodowymi specjalizacjami (niszami technologicznymi). Specjalizacje (nisze) te uwzględniają różne aspekty takich zagadnień, jak: produkcja materiałów wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej, konstelacje satelitów, systemy łączności, astronawigacja, wynoszenie obiektów w przestrzeń kosmiczną oraz górnictwo kosmiczne.

Projekt Krajowego Programu Kosmicznego odnosi się do współpracy z ESA, Ukrainą i Chińską Republiką Ludową. Poruszono również kluczowe tematy spin-offów technologicznych, spill-overu w ramach transferu technologicznego oraz  adaptacji rozwiązań i wyników badań przeprowadzanych w przestrzeni kosmicznej do różnych gałęzi gospodarki (m.in. do przemysłu materiałowego, transportowego i farmaceutycznego).

W projekcie KPK zauważono także potrzebę wsparcia „edukacji kosmicznej”, rozwoju kadr inżynierii, nauk kosmicznych i humanistycznych (skupionych na kosmonautyce, np. prawa kosmicznego).

Do projektu KPK zgłaszam następujące uwagi :

  • w zakresie współpracy międzynarodowej została pominięta współpraca z NASA. Ewentualne partnerstwo ze stroną amerykańską powinno zostać uwzględnione, choćby ze względu na udział polskiej spółki Astronika w projekcie NASA – Mars InSight  (polska spółka zaprojektowała i wykonała mechanizm HP3, jako podwykonawca niemieckiej DLR);
  • kwestia górnictwa kosmicznego i samej industrializacji infrastruktury kosmicznej (wydobycia, produkcji, przetwórstwa, świadczenia usług w przestrzeni kosmicznej, [np. wydobywania wody z powierzchni ciał niebieskich, przetwarzania jej w paliwo i dostarczania go w ramach usługi „tankowania na orbicie” lub serwisowania systemów satelitarnych), wymaga także udziału polskich podmiotów na arenie międzynarodowej w zakresie polityki i legislacji kosmicznej, szczególnie na forum ESA.

Poza wymienionymi uwagami oceniam pozytywnie projekt Krajowego Programu Kosmicznego.

Autor: Kamil Muzyka

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.

 

Reklamy

1 myśl w temacie “Kamil Muzyka – uwagi do projektu Krajowego Programu Kosmicznego”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.