Kamil Muzyka – opinia do Krajowego Programu Kosmicznego

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Kilka dni temu opracowaliśmy kompendium z projektu Krajowego Programu Kosmicznego (Projekt Krajowego Programu Kosmicznego – kompendium). Dziś, nasz Redaktor Kamil Muzyka przedstawia swoją opinię w tym zakresie (zob. poniżej).


Projekt Krajowego Programu Kosmicznego to inicjatywa Polskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest budowa odpowiednich kompetencji i zabezpieczenie potrzeb technologicznych Rzeczypospolitej, jej podmiotów badawczych oraz sektora prywatnego.

Celami priorytetowymi rozwoju technologii satelitarnych są:

  • stworzenie badawczego satelity, zdolnego do prowadzenia obserwacji astronomicznych w paśmie UV;
  • stworzenie minisatelity optoelektronicznego/radarowego z syntetyczną aperturą (SAR);
  • stworzenie systemu świadomości sytuacyjnej, śledzącego i rozpoznającego obiekty kosmiczne (np. gruz kosmiczny) w celu przeciwdziałania różnym kolizjom w przestrzeni kosmicznej.

Projekt KPK odwołuje się do wielu kwestii, związanych z narodowymi specjalizacjami (niszami technologicznymi). Specjalizacje (nisze) te uwzględniają różne aspekty takich zagadnień, jak: produkcja materiałów wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej, konstelacje satelitów, systemy łączności, astronawigacja, wynoszenie obiektów w przestrzeń kosmiczną lub górnictwo kosmiczne.

Projekt Krajowego Programu Kosmicznego odnosi się do współpracy z ESA, Ukrainą i Chińską Republiką Ludową. Poruszono również kluczowy temat spin-offów technologicznych, a także kwestie spill-overu w ramach transferu technologicznego oraz  adaptacji rozwiązań i wyników badań przeprowadzanych w przestrzeni kosmicznej do różnych gałęzi gospodarki (m.in. do przemysłu materiałowego, transportowego, farmaceutycznego i produkcji żywności).

W projekcie KPK zauważono także potrzebę wsparcia „edukacji kosmicznej”, rozwoju kadr inżynierii, nauk kosmicznych i humanistycznych (skupionych na kosmonautyce, np. prawa kosmicznego).

Do projektu KPK zgłaszam następujące uwagi :

  • w zakresie współpracy międzynarodowej została pominięta współpraca z NASA. Ewentualne partnerstwo ze stroną amerykańską powinno zostać uwzględnione, choćby ze względu na udział polskiej spółki Astronika w projekcie NASA – Mars InSight  (polska spółka zaprojektowała i wykonała mechanizm HP3, jako podwykonawca niemieckiej DLR);
  • kwestia górnictwa kosmicznego i samej industrializacji infrastruktury kosmicznej (wydobycia, produkcji, przetwórstwa, świadczenia usług w przestrzeni kosmicznej, [np. wydobywania wody z powierzchni ciał niebieskich, przetwarzania jej w paliwo i dostarczania go w ramach usługi „tankowania na orbicie” lub serwisowania systemów satelitarnych), wymaga także udziału polskich podmiotów na arenie międzynarodowej w zakresie polityki i legislacji kosmicznej, szczególnie na forum ESA.

Poza wymienionymi uwagami oceniam pozytywnie projekt Krajowego Programu Kosmicznego.

Kamil Muzyka

 

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Kamil Muzyka – opinia do Krajowego Programu Kosmicznego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.