Czterdziesta rocznica lotu w kosmos gen. M. Hermaszewskiego

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Już dziś warto przypomnieć, że 27.6.2018 r. przypadnie czterdziesta rocznica lotu w kosmos Pana gen. Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w przestrzeni kosmicznej (astronautą rezerwowym był Pan płk. Zenon Jankowski). Lot Pana gen. Mirosława Hermaszewskiego odbył się w ramach radzieckiego programu kosmicznego Interkosmos.

Polska była czwartym państwem (po ZSRR, USA, Czechosłowacji), którego obywatel znalazł się powyżej linii Kármána (zob. listę pierwszych kosmonautów według obywatelstwa). Gdyby nie przypadająca w 1978 r. dziesiąta rocznica interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, zapewne Polska znalazłaby się „na podium” w tym ujęciu.

Poniżej uchwała Sejmu PRL z 21.7.1978 r. (M.P. z 1978 r. Nr 26, poz. 90) podjęta z okazji lotu pierwszego Polaka w kosmos oraz postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17.6.2003 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2003 r. Nr 49, poz. 750), mocą którego Pan gen. Mirosław Hermaszewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju badań kosmicznych i za zaangażowaną działalność społeczną.

 

Hermaszewski3

Warto też przeczytać:

M. Hermaszewski, Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty, Kraków 2017;

P. Szulc, Mirosław Hermaszewski – kosmiczna ikona propagandy sukcesu, Dzieje Najnowsze 2012, z. 4. 

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.