Badania i Eksperymenty, Prawo i Kosmos

Czterdziesta rocznica lotu w kosmos gen. M. Hermaszewskiego

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Już dziś warto przypomnieć, że 27 czerwca 2018 r. przypadnie czterdziesta rocznica lotu w kosmos gen. Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego Polaka w przestrzeni kosmicznej (astronautą rezerwowym był płk. Zenon Jankowski). Lot gen. Mirosława Hermaszewskiego odbył się w ramach radzieckiego programu kosmicznego Interkosmos.

Polska była czwartym państwem (po ZSRR, USA, Czechosłowacji), którego obywatel znalazł się powyżej linii Kármána (zob. listę pierwszych kosmonautów według obywatelstwa). Gdyby nie przypadająca w 1978 r. dziesiąta rocznica interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, Polska zapewne znalazłaby się „na podium” w tym zestawieniu.

Poniżej uchwała Sejmu PRL z dnia 21 lipca 1978 r. (M. P. z 1978 r. Nr 26, poz. 90) podjęta z okazji lotu pierwszego Polaka w kosmos oraz postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 17.6.2003 r. o nadaniu orderów (M. P. z 2003 r. Nr 49, poz. 750), na mocy którego gen. Mirosław Hermaszewski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju badań kosmicznych i za zaangażowaną działalność społeczną.

 

 

Hermaszewski3

Warto też przeczytać:

M. Hermaszewski, Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty, Kraków 2017;

P. Szulc, Mirosław Hermaszewski – kosmiczna ikona propagandy sukcesu, Dzieje Najnowsze 2012, z. 4. 

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.