Biznes Kosmiczny, Górnictwo Kosmiczne, Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Komentarz do projektu American Space Commerce Free Enterprise Act of 2017 – cz. V

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

6. Teledetekcja (pozwolenia dla operatorów umieszczających systemy teledetekcji w obiektach kosmicznych) – cd.

Po upłynięciu roku od wejścia w życie ASCFEA, zakazane będzie działanie podmiotu nieposiadającego pozwolenia na prowadzenie działalności teledetekcyjnej, wydanego na podstawie tej ustawy. Złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia będzie, jak w przypadku zgody dla pozostałych obiektów kosmicznych, wolne od opłat administracyjnych.

Sposób zgłoszenia obiektu teledetekcyjnego jest zbliżony do zgłoszenia innych obiektów kosmicznych poza np. tym, iż podmiot zagraniczny będzie zobowiązany wyznaczyć „podmiot odpowiedzialny” na terenie Stanów Zjednoczonych.

Sekretarz w terminie 60 dni będzie musiał zweryfikować to, czy zgłoszenie jest kompletne oraz czy nie zawiera ono fałszywych oświadczeń. W razie uchybienia temu terminowi, przyjmuje się że pozwolenie zostało wydane przez Sekretarza.

W przypadku m.in. niemożności zweryfikowania tego, czy elementy zgłoszenia pokrywają się z prawdą, zgłoszenie zostaje odrzucone przez Sekretarza. W tej sytuacji, decyzję o odmowie udzielenia pozwolenia na prowadzenie działalności teledetekcyjnej wydaje Sekretarz, nie zaś Biuro ds. handlu kosmicznego.

Odmowa udzielenia pozwolenia  zostaje przekazana do odpowiednich komisji Senatu oraz Izby Reprezentantów, z odpowiednim uzasadnieniem. W razie złożenia ponownego wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie działalności teledetekcyjnej, Sekretarz nie będzie mógł odmówić jego udzielenia, jeżeli wniosek będzie wolny od m.in. uchybień, które były przyczyną jego pierwotnego odrzucenia.

Nie można odmówić udzielenia pozwolenia na prowadzenia działalności teledetekcyjnej z powodu ochrony podmiotu przed konkurencją.

Baza danych z operatorami obiektów teledetekcyjnych znajdować się będzie u Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Utworzona zostanie Komisja doradcza ds. komercyjnej teledetekcji. ASCFEA zniesie jednocześnie Biuro ds. regulacji komercyjnej teledetekcji, działające przy Amerykańskiej Narodowej Służbie Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).

7. Pozostałe postanowienia 

Sekretarz będzie mógł nałożyć karę 10.000 dolarów za każdy dzień naruszenia prawa lub warunków udzielenia pozwolenia, zgody lub certyfikatu, ale łącznie nie wyższą niż 500.000 dolarów. Ponadto będzie on mógł wnieść oskarżenie przeciwko operatorowi oraz wydać nakaz zatrzymania obiektów lub danych, do których istnieje podejrzenie naruszenia przepisów ASCFEA.

Komentarz: Całość nadzoru i procedura wydawania zgód dla prywatnych operatorów kosmicznych zostanie przeniesiona do Biura ds. handlu kosmicznego. Jedynie FCC i Departament Transportu będą mogły wydawać osobne, wymagane zgody, zgodnie ze swoimi kompetencjami.

ASCFEA nie powinna budzić większych kontrowersji, gdyż pisana jest w klasycznym duchu amerykańskich pionierów rubieży (ang. frontier), połączonym z duchem wolności działalności gospodarczej.

Zapisy ASCFEA nie dają specjalnych uprawnień amerykańskim przedsiębiorcom na gruncie międzynarodowym. Wręcz przeciwnie, podkreślają one konieczność działania zgodnie z zapisami Traktatu o przestrzeni kosmicznej.

Prawa tzw. górników kosmicznych nie zostały specjalnie poszerzone, za to poruszenie tematu pojazdów wielokrotnego użytku pozwoli na rozwój technik tankowania w przestrzeni kosmicznej, napraw i wykorzystywania złóż w kosmosie. Usprawni to także tworzenie komercyjnych konstelacji satelitów obserwacyjnych.

Kamil Muzyka

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.