Badania i Eksperymenty, Biznes Kosmiczny, Górnictwo Kosmiczne, Umowy Kosmiczne, Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Jeszcze o Wielkim Księstwie Luksemburga oraz ispace, Inc.

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Podpisany przez Luksemburg ze spółką ispace, Inc. tzw. protokół ustaleń (memorandum of understanding) świadczy o tym, że Księstwo to jest postrzegane przez przedsiębiorców z sektora kosmicznego za europejskie centrum technologii kosmicznych.

Duża w tym zasługa samego Księstwa. Od czasu przyjęcia przez USA H.R.2262 – U.S. Commercial Space Launch Competitiveness Act, starało się ono aktywnie przyciągnąć uwagę  podmiotów takich, jak np.: Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX); Deep Space Industries, Inc. oraz Planetary Resources, Inc.Działania te okazały się skuteczne, o czym świadczą poniższe screeny z rejestru handlowego Luksemburga.

 

W Wielkim Księstwie Luksemburga działalność rozpoczęły spółki zależne Deep Space Industries, Inc. Planetary Resources Inc.  oraz Space Exploration Technologies Corp., tj. odpowiednio: Deep Space Industries Europe, Planetary Resources Luxembourg i SpaceX S.A. Dwie pierwsze z nich to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (société à responsabilité limitée), trzecia zaś to spółka akcyjna (société anonyme). Warto wspomnieć, że Deep Space Industries Europe poszukuje inwestorów m.in. poprzez crowdfundin.

Wracając do omawianego protokołu ustaleń (MoU), w Luksemburgu działalność gospodarczą rozpocznie spółka zależna ispace, Inc. –  ispace Europe S.A. Ma ona zatrudnić 5 lub 6 inżynierów. Spółka skupi się na Księżycu. „We see the Moon as a strategic stepping stone to further spur human activity in space”, jak powiedział Takeshi Hakamada, CEO ispace, Inc. (zob. http://www.wort.lu/en/business/space-mining-luxembourg-and-lunar-robotic-company-ispace-shoot-for-the-moon-58b850e3a5e74263e13ab64d).

W tym kontekście pozostaje nam tylko pogratulować obywatelom Wielkiego Księstwa Luksemburga tak efektywnych polityków.

1
2
3

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

2 myśli w temacie “Jeszcze o Wielkim Księstwie Luksemburga oraz ispace, Inc.”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.