Krótka historia o Kanadyjczyku, który chciał zostać właścicielem Układu Słonecznego

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Amerykanie podobno śmieją się z Kanadyjczyków tak, jak np. Polacy z Rosjan. Swą wiedzę w tym zakresie opieram jednak wyłącznie na serialu telewizyjnym „How I met Your mother” (Robin Scherbatsky). Wydaje się, że czasami Kanadyjczycy sami dostarczają Amerykanom tematów do żartów. Dostarczył ich z pewnością pewien mieszkaniec Quebecu, Sylvio Langevin. Znany w środowisku pieniacz.

Sylvio Langevin złożył pozew do sądu, w którym zażądał stwierdzenia, iż jest on właścicielem ośmiu planet Układu Słonecznego, planety karłowatej – Plutona, Księżyca, czterech naturalnych satelitów Jowisza, a także przestrzeni kosmicznej pomiędzy wymienionymi ciałami niebieskimi.

Sylvio Langevin wyjaśnił w swych pismach procesowych, że pewnego dnia przez przypadek (w trakcie porządkowania dokumentów w szafie) natknął się na artykuły prasowe, dotyczące Merkurego, Jowisza oraz jednej z misji NASA. Po namyśle doszedł do wniosku, że może „zebrać” wymienione ciała niebieskie tak, jak inni zbierają karty z hokeistami. W zainicjowanej przez niego sprawie, jak argumentował, nie ma pozwanego, gdyż mógłby nim być tylko Bóg (parafrazując maksymę popularną m.in. wśród tatuujących się – tylko Bóg może mnie sądzić, tylko Bóg może być moim przeciwnikiem procesowym).

Jak można się domyślić, powództwo zostało oddalone w całości. Żądania Kanadyjczyka nie miały podstawy prawnej. Sąd podkreślił również, że aktywność sądowa Sylvio Langevin’a jest obrazą dla kanadyjskiego systemu prawa…

Całe orzeczenie można znaleźć tutaj. 

W kontekście kazusu Kanadyjczyka należy przypomnieć, że w międzynarodowym prawie kosmicznym funkcjonuje tzw. zasada niezawłaszczalności ciał niebieskich. Formułuje ją art. II Układu o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi z 27.1.1967 r. Kanada oraz Polska związały się postanowieniami tego aktu prawa międzynarodowego.

 

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.