Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Krótka historia o Kanadyjczyku, który chciał zostać właścicielem Układu Słonecznego

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Wydaje się, że czasami Kanadyjczycy sami dostarczają Amerykanom tematów do żartów. Dostarczył ich z pewnością pewien mieszkaniec Quebecu, Sylvio Langevin (lokalny pieniacz).

Sylvio Langevin wystąpił z powództwem o ustalenie, iż jest on właścicielem ośmiu planet Układu Słonecznego, planety karłowatej – Plutona, Księżyca, czterech naturalnych satelitów Jowisza, a także przestrzeni kosmicznej pomiędzy wymienionymi ciałami niebieskimi. W pozwie nie oznaczył pozwanego, ponieważ mógłby być nim tylko Bóg (jak wyjaśnił).

S. Langevin uzasadnił swe żądanie w ten sposób, że pewnego dnia (w trakcie porządkowania dokumentów w szafie) natknął się na artykuły prasowe, dotyczące Merkurego, Jowisza oraz jednej z misji NASA. Po namyśle doszedł do wniosku, że może „zebrać” wymienione ciała niebieskie tak, jak inni zbierają karty z hokeistami.

Powództwo Kanadyjczyka zostało oddalone w całości. Sąd stwierdził również, że aktywność sądowa Sylvio Langevin’a jest obrazą dla kanadyjskiego systemu prawa.

Z całym orzeczeniem można zapoznać się tutaj. 

W kontekście tego kazusu warto przypomnieć, że w międzynarodowym prawie kosmicznym obowiązuje tzw. zasada niezawłaszczalności przestrzeni kosmicznej. Formułuje ją art. II Układu o zasadach działalności państw w zakresie badań i użytkowania przestrzeni kosmicznej łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi z dnia 27 stycznia 1967 r. Przestrzeń kosmiczna, łącznie z Księżycem i innymi ciałami niebieskimi, nie podlega zawłaszczeniu przez państwa ani poprzez ogłoszenie suwerenności, ani w drodze użytkowania lub okupacji, ani w jakikolwiek inny sposób.

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji, podejmowanych na jego podstawie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.