Wewnętrzne Prawo Kosmiczne

Kosmos, Ziemia i woda!

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Truizmem jest stwierdzenie, że woda to źródło życia. Odegrała ona zasadniczą rolę na Ziemi, odegra i w kosmosie. W tym kontekście warto chociażby wspomnieć o tym, że o wodzie mowa wyraźnie w U.S. Commercial Space Launch Competitiveness Act – the term `space resource’ includes water and minerals (pojęcie zasobu kosmicznego obejmuje wodę i minerały).

Wzrost globalnego poziomu zanieczyszczenia środowiska negatywnie wpływa na jakość wody. Istnieje niebezpieczeństwo, że w przyszłości nie będzie ona dobrem powszechnym, lecz luksusowym. Wydaje się, że problem ten dostrzegł słoweński ustawodawca. Jako pierwsze państwo w UE (por. Przekrój 2017, nr 1, s. 4), Słowenia wprowadziła do swej konstytucji „prawo do wody pitnej” (zob. poniżej).

Article 70a
(Right to Drinking Water)
Everyone has the right to drinking water.

Water resources shall be a public good managed by the state.
As a priority and in a sustainable manner, water resources shall be used to supply the population with drinking water and water for household use and in this respect shall not be a market commodity.

The supply of the population with drinking water and water for household use shall be ensured by the state directly through self-governing local communities and on a notfor-profit basis.

Regulację tę należy uznać za trafną. Słoweński ustawodawca wykazał się godną pochwały dalekowzrocznością. Z drugiej strony, życzę obywatelom Słowenii, aby nie musieli nigdy żądać realizacji prawa z art. 70a ich konstytucji.

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.