Rocznica! 50lecie podpisania Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej!

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Dziś obchodzimy 50lecie podpisania Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej.

Jest to podstawowy akt międzynarodowego prawa kosmicznego. Chociaż powierzchownie widać analogie do Traktatu antarktycznego, treść zapisów mogła być zupełnie inna, a stanowiska państw potrafiły zmieniać się drastycznie w toku prac.

Tą historię opisuje Jacek Machowski w książce „Paragrafy dla kosmosu”.

Do dziś jednak na polu akademickim trwają spory interpretacyjne, co do znaczeń słów „Province of mankind” i odróżnieniu tej instytucji, od późniejszej koncepcji „Common Heritage of Mankind”. Profesor Gabrynowicz w swojej pracy „The province and heritage of mankind reconsidered: A new beginning”, podkreśla, iż różnica dotyczy podziału na „działalność” i „materię”. Province, oznaczało obszar swobodnej, pokojowej działalności państw, zaś Heritage, tyczyło się ochrony ciał niebieskich, przed drastyczną ingerencją człowieka w ich krajobraz i strukturę (takie jak terraformowanie lub wydobycie surowców).

Konstrukcja traktatu, działającego jako Lex Generalis, a którego zapisy miały rozwijać następne akty prawa międzynarodowego, pozwala państwom i ich podmiotom prywatnym, w sposób swobodny, pokojowy i niezawłaszczający korzystać z przestrzeni kosmicznej i ciał niebieskich, w celach naukowych, przemysłowych, zasiedlenia, czy też pobierania pożytków. Państwowe regulacje, dotyczące działalności własnych podmiotów w przestrzeni kosmicznej, stanową jego Lex Specialis, precyzując zasady takiej działalności (przykładowo amerykański czy Rosyjski dekret „o działalności w przestrzeni kosmicznej”).

Miejmy nadzieje że przyszłe traktaty, nowelizacje obecnych, bądź umowy międzyrządowe, przyczynią się jeszcze bardziej tak do rozwoju aktywności człowieka w przestrzeni kosmicznej, jak i zapewnienia harmonii i współpracy w ramach tych aktywności.

Zob. też http://www.space24.pl/535085,50-lat-traktatu-o-przestrzeni-kosmicznej

 

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.