Międzynarodowe Prawo Kosmiczne

Problem egzekwowania prawa karnego na pokładzie stacji i pojazdów kosmicznych!

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Christopher J. Newman w swoim artykule opisuje problem egzekwowania prawa karnego na pokładzie stacji i pojazdów kosmicznych.

Warta poruszenia jest kwestia wspomnianego w artykule Projektu Konwencji o Załogowych Lotach Kosmicznych.

Sama konwencja dawała Dowódcy pojazdu/stacji bezwzględne prawo do „aresztowania” osoby która dokonała przestępstwa, lub stanowiła zagrożenie dla reszty załogi. Jest to racjonalne podejście, gdyż ten sam dowódca został obarczony odpowiedzialnością za bezpieczeństwo załogi.

Niestety, w założenia konwencji próbowano wprowadzić zrównanie załogi, astronautów i pasażerów/turystów kosmicznych. A to oznaczałoby, że każda taka osoba zyskałaby natychmiastowe tytuł Emisariusza Ludzkości, zgodnie z artykułem V Traktatu o przestrzeni kosmicznej. Łatwo można sobie wyobrazić katastrofalne konsekwencje takiego posunięcia.

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.