Luksemburg jako globalny lider tzw. górnictwa asteroidalnego?

Śmiało kroczyć tam, gdzie nie dotarło jeszcze żadne prawo!

Polecamy lekturę komentarza naszego redaktora mgra Kamila Muzyki do artykułu R. Mackenzie pt. „Why Luxembourg, Of All Places, Is a Global Leader in Asteroid Mining”.

[Komentarz]
Górnictwo asteroidalne wzięło szturmem tak gospodarkę jak i legislacje i politykę międzynarodową. Chociaż jest ideą tak starą, że nawet Konstantyn Ciołkowski poruszał ją w swoich dziełach, a na przełomie lat 70-ych i 80-ych XX wieku doczekała się batalii prawniczej, do niedawna była zbywana jako fantastyka i futurologia, nie zaś temat do debat na gruncie polityki i prawa kosmicznego.

Dlatego też można mieć zastrzeżenia do treści tego artykułu. Po pierwsze, nagłówek jest lekko mylący. Luksemburg nie jest liderem, co podkreśla nawet pierwsze zdanie w artykule redaktora Mackenzie. „An asteroid in orbit has never been mined”. Nie jest możliwe bycie liderem w dziedzinie przemysłu, który jest dopiero we wstępnej bazie testów i planowania.

Ponadto projekt luksemburskiej ustawy został przyjęty przez rząd, nie zaś parlament. Dlatego spodziewają się jego wejścia w życie na początku 2017.

Co jest jednak ważne, w konkurencji między Luksemburgiem a Stanami Zjednoczonymi i zgromadzenie jak największej ilości specjalistów z know how, Luksemburg wyszedł na prowadzenie dzięki dwóm ważnym elementom.

Po pierwsze, wyłożył pieniądze na stół za pomocą stworzonego na ten cel Funduszu, co zostało ujęte w artykule. Stany zjednoczone obecnie mają problem z budżetem NASA dla misji DART i ARM, które byłyby źródłem funduszy i polem testowym dla firm górniczo asteroidalnych.

Po drugie, Luksemburg nie posiada tak restrykcyjnych regulacji, jakimi na przykłąd jest amerykański ITAR (International Traffic in Arms Regulations), który reguluje między innymi transfer kluczowych technologii z zakresu obronności, w tym technologii kosmicznych. Ten sam akt ogranicza także możliwość pracy przy takich projektach osobom nie posiadającym amerykańskiego obywatelstwa lub zielonej karty, czy też outsourcingu takich badań do podmiotów z siedzibą poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

Jednak jesteśmy dobrej myśli, że kwestie konieczności regulacji astrogórnictwa zostaną należycie poruszone w 2017 roku tak na forum Europarlamentu, jak i UNCOPUOS.

Wpis ten nie stanowi opinii lub porady prawnej w rozumieniu obowiązującego prawa. Ma on wyłącznie informacyjny charakter, stanowiąc wyraz poglądów jego autora na tematy prawnicze. Autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych na jego podstawie. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.